32nd Annual Charlie Orr Memorial Chicago Cup Challenge
Thanks to all who participated in the 32nd Annual Charlie Orr Memorial Chicago Cup Challenge.
There were 222 entries judged and 109 registered participants, judges, and stewards.
Best of Show Winners
Best of Show – Beer
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Michael Beck | Et Tu, Veuve? | 21B: Specialty IPA | Illiana Beer Rackers Union (IBRU) |
2nd | Dan Acheson | Luscious Duchesse | 29A: Fruit Beer | Urban Knaves of Grain |
3rd | Mike Otto | My Uncle's Dunkel | 8A: Munich Dunkel | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
Best of Show – Cider
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Zach Fritts | Brekkie Cock | C1A: New World Cider |
Chicago Cup Winner (22 Participating Clubs)
Scores and tie-breakers have been applied in accordance with the scoring methodology. Numbers reflected are rounded to the hundredth place. Hover over or tap the question mark icon () for the actual calculated value.
Winning Entries
Table 1: Standard American Beer (10 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Eric Martin | Jamye Said This Was A Cream Ale | 1C: Cream Ale | Kansas City Bier Meisters |
2nd | James Todd | Money For Nothing | 1B: American Lager | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
3rd | Jack Cantle | Lite Harted | 1B: American Lager | North Urban Brewing Society (NUBS) |
Table 2: International and Amber Lager (8 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Mark Agostino | I'm Bock Baby | 6C: Dunkels Bock | Chicago Beer Society |
2nd | James Faircloth Co-Brewer: Adam Drakulic | Haka Haka Pilsner | LSX5: New Zealand Pilsner | C.H.A.O.S. Brew Club |
3rd | Scott Steenburg | Oktoberfest | 6A: Märzen | Foam Blowers of Indiana (FBI) |
Table 3: Czech Lager (13 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Dan Acheson | Kinda Sorta Tmave | 3D: Czech Dark Lager | Urban Knaves of Grain |
2nd | Jon Phillips | Class A Cdl | 3D: Czech Dark Lager | C.H.A.O.S. Brew Club |
3rd | Jon Lamere | Riverbend Pils | 3B: Czech Premimum Pale Lager | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
Table 4: American and German Wheat (5 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Eric Dringenberg | Wheat the Hell | 1D: American Wheat Beer | |
2nd | Mark Westmeyer | America Runs On Dunkin' Weiss | 10B: Dunkels Weissbier | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
3rd | Bill Gavin Roy Ventullo | 90 10 Split | 10A: Weissbier | CRAZE |
Table 5: Pale Malty European Lager (9 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Kevin Pyle | Small Vices | 4C: Helles Bock | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
2nd | Bill Goetz | Maibock | 4C: Helles Bock | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
3rd | Gerad Miller | Where The Helles My Beer | 4A: Munich Helles | Dayton Regional Amateur Fermentation Technologists |
Table 6: Pale Bitter European (7 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Zach Fritts | Son of Nothing | 5D: German Pils | |
2nd | Glen Forneris Co-Brewer: Jeremy Gibson | Pale Impending Lingering Sorrow | 5D: German Pils | Boneyard Union of Zymurgical Zealots (BUZZ) |
3rd | Alex Williams Co-Brewer: Patrick Williams | Landsknecht Kolsch | 5B: Kölsch | Big Easy Homebrewers |
Table 7: Amber Bitter European (8 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | David Barrett | Edge of Darkness | 7A: Vienna Lager | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
2nd | Bryan Antoniuk | Kyle Is The Wurst | 7A: Vienna Lager | Madison Homebrewers & Tasters |
3rd | Gerad Miller | Let's Put Another Shrimp On The Barbie | 7A: Vienna Lager | Dayton Regional Amateur Fermentation Technologists |
Table 8: Dark European Lager (6 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Mike Otto | My Uncle's Dunkel | 8A: Munich Dunkel | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
2nd | Bryan Antoniuk | Blackheart | 8B: Schwarzbier | Madison Homebrewers & Tasters |
3rd | Mark Agostino | Baron von Munchen | 8A: Munich Dunkel | Chicago Beer Society |
Table 9: Strong European (7 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Aaron Pigors | Arthur, King of Camelot | 17D: English Barley Wine | Illiana Beer Rackers Union (IBRU) |
2nd | Scott Pointon | Olde Fat Guy | 17B: Old Ale | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
3rd | Aaron Pigors | Old King Leo | 17B: Old Ale | Illiana Beer Rackers Union (IBRU) |
Table 10: British Bitter (9 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Dan Acheson | Bitter, Like Your Uncle Joe | 11B: Best Bitter | Urban Knaves of Grain |
2nd | Alex Williams Co-Brewer: Patrick Williams | A Pint Or Six | 11A: Ordinary Bitter | Big Easy Homebrewers |
3rd | Michael Morel | Cat Face Best Bitter | 11B: Best Bitter | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
Table 11: Brown British (5 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Marc Riordan | Mylde Child | 13A: Dark Mild | |
2nd | Michael Morel | Cat Face Dark Mild | 13A: Dark Mild | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
3rd | James Faircloth Co-Brewer: Anson & Terry At Chaos | Chaos English Mild | 13A: Dark Mild | C.H.A.O.S. Brew Club |
Table 12: Irish Red (6 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | David Barrett | South Side Irish | 15A: Irish Red Ale | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
2nd | Kevin Pyle | Kilkenny | 15A: Irish Red Ale | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
3rd | Brent Bronnenberg | Omer Perkins Irish Red Ale | 15A: Irish Red Ale | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
Table 13: Small Stouts (7 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Eric Beaupre | Spartan Slayer Stout | 15B: Irish Stout | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
2nd | Joseph Formanek | Velvet Elvis Export Stout | 16D: Foreign Extra Stout | Urban Knaves of Grain |
3rd | Clay Grant | Chocolate Milk Stout | 16A: Sweet Stout | Kansas City Bier Meisters |
Table 14: Pale and Golden Ales (6 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Richard Rawlings Co-Brewer: Kain Knowles | Nora | 18B: American Pale Ale | C.H.A.O.S. Brew Club |
2nd | Eric Beaupre | Indian Summer Pale Ale | 18B: American Pale Ale | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
3rd | Joseph Formanek | Little Cathy's Blonde Ale | 18A: Blonde Ale | Urban Knaves of Grain |
Table 15: Amber and Brown American Beer (4 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Daniel Yount Co-Brewer: Adam Harrod | Two-Fools Oat Malt Brown | 19C: American Brown Ale | |
2nd | James Todd | Random Precision | 19A: American Amber Ale | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
3rd | Rodolfo Valladares | Four Paws | 19A: American Amber Ale | Kansas City Bier Meisters |
Table 16: American Porter and Stout (9 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Joseph Formanek | Three Tsarina's Imperial Stout | 20C: Imperial Stout | Urban Knaves of Grain |
2nd | Kevin Pyle | Quoth the Raven | 20C: Imperial Stout | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
3rd | Joe Skiles | Fight Milk | 20C: Imperial Stout | Urban Knaves of Grain |
Table 17: IPA! (19 entries)
Table 18: Strong American Ale (6 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Ed Bove | No Honor Among Thieves | 22A: Double IPA | Brewers of South Suburbia (BOSS) |
2nd | Joe Skiles | Assassination Coordinates | 22C: American Barleywine | Urban Knaves of Grain |
3rd | Daniel Yount Co-Brewer: Adam Harrod | Two-Fools Barleywine | 22C: American Barleywine |
Table 19: Sour and Wild Ales (7 entries)
Table 20: Belgian Ales (11 entries)
Table 21: Monastic Ales (9 entries)
Place | Brewer | Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Zach Fritts | Westy Blonde | 26A: Belgian Single | |
2nd | Alex Williams Co-Brewer: Patrick Williams | Hot Springs Single | 26A: Belgian Single | Big Easy Homebrewers |
3rd | Jon Phillips | Juice For Monks | 26D: Belgian Dark Strong Ale | C.H.A.O.S. Brew Club |